Żywienie zwierząt hodowlanych.

Parę różności

Młóto to dodatek pokarmowy stosowany w żywieniu zwierząt hodowlanych – do niedawna mało znany i niedoceniany, jednak od jakiegoś czasu jest wprowadzany do ogólnego żywienia.

Skład i charakterystyka.

Jest to surowiec odpadowy browarniany, który powstaje w procesie produkcji piwa, jest bogaty w wodę – zawiera jej aż do 75%. Z wyglądu przypomina rozdrobnioną, zbożową kaszę a jego zapach przypomina świeży chleb.
Do karmienia wykorzystywany jest odpad z produkcji piw typu pils, gdyż ten pochodzący z produkcji piw ciemnych jest niesmaczny i niechętnie spożywany przez zwierzęta. Do niedawna wykorzystanie młóta jako paszy dla zwierząt było problematyczne, jednak po wykonaniu analiz składu, które wykazały, że może być bardzo dobrą paszą – jest bowiem treściwa i bogata w białko, od kilku lat stosowane jest jako pokarm dla zwierząt hodowlanych, w szczególności krów i świń.

Dlaczego warto je stosować w żywieniu zwierząt?

Poprzez dużą zawartość wody w swoim składzie pasza ta nadaje się do użycia przez ok. 2 – 3 dni, można ją też zakiszać, co umożliwia dłuższe użytkowanie. Stanowi bardzo dobry dodatek białkowy, obniża również znacznie koszty produkcji mleka i mięsa. Zwierzęta chętnie zjadają paszę z jego dodatkiem, gdyż poprawia jej smak. Poza tym, oprócz wspomnianego białka bogate jest również w sole mineralne i witaminy. Specjaliści twierdzą, że dodawanie młóta do pokarmu dla krów zwiększa produkcję przez nie mleka aż o 10 %.

Jak stosować młóto w żywieniu krów?

W żywieniu krów lepiej nie podawać świeżego młóta, gdyż wywołuje dolegliwości żołądkowe – może powodować biegunki i inne problemy gastryczne. Należy również nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to obniżać poziom tłuszczu w mleku, wywołuje również problemy w okresie okołoporodowym, wpływa negatywnie na zdrowotność i wskaźniki płodności krów. Najlepiej podawać je z roślinami motylkowymi oraz z kukurydzą i kiszonką z traw.

Warunki przechowywania.

Znaczna większość młóta – jest to bowiem 70% – produkowana jest w sezonie wiosenno – letnim, a reszta w sezonie zimowym. Wskazana jest możliwość robienia zapasów przez hodowcę.
Aby przedłużyć jego zdatność do spożycia, można:

  • suszyć
  • granulować
  • kisić w pryzmach
  • kisić w silosach
  • kisić w rękawach

Cena, kupno i sposoby dostawy.

Bardzo opłacalną dla hodowcy formą kupna i przechowywania jest zakupienie młóta latem i zakiszenie go na zimę. Korzystne dla kupującego jest również zawarcie z producentem długoterminowej umowy na dostawę. Bez takiej umowy zimą ceny rosną i często jest obserwowany spadek jego podaży.
Cena świeżego młóta browarnianego waha się w granicach 200 – 300 złotych, cena produktu suszonego jest około czterokrotnie wyższa przez wzgląd na koszty jego suszenia.

Młóto paszowe najlepiej kupować wprost od producentów, istnieje również możliwość stałych dostaw na terenie całego kraju. Podczas wyboru firmy, sprzedawcy i dostawcy młóta, trzeba jednak zwrócić uwagę na możliwości transportowe oraz zezwolenie od Powiatowego Lekarza Weterynarii i jego numer.

Parę różności
Stomatolog dziecięcy Kraków – wybierz dobrego profesjonalistę

Dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty to konieczność. Dzięki temu można zadbać o zdrowie i wygląd zębów, co ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi o estetykę. Warto wiedzieć, że stan dziąseł i zębów ma wpływ na cały organizm człowieka. Co jednak zrobić, gdy dziecko boi się …

Parę różności
Czas z dzieckiem – nie musi być nudny

Czas z dzieckiem Spędzanie czasu z dzieckiem nie musi, a nawet nie powinno być dla niego nudne. Warto zrobić wszystko, aby maluch mógł bawić się, ale jednocześnie uczyć. Taki czas jest wprost idealny, ponieważ dobrze wpływa na dziecko i jego rozwój. Co robić? Dzieci najchętniej bawią się na dworze. Wiadomo …

Parę różności
Bób – czy warto go jeść?

Bób to wyjątkowo popularne warzywo, którym w sezonie zajadają się tysiące Polaków. Choć króluje na polskich stołach jako letnia przekąska, coraz częściej warzywo to jest doceniane ze względu na swój pozytywny wpływ na zdrowie. Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto zajadać się bobem bez żadnych zahamowań! Bób – wartości odżywcze …