Bób – czy warto go jeść?
- By : E-sportowy.pl
- Category : Parę różności
Bób to wyjątkowo popularne warzywo, którym w sezonie zajadają się tysiące Polaków. Choć króluje na polskich stołach jako letnia przekąska, coraz częściej warzywo to jest doceniane ze względu na swój pozytywny wpływ na zdrowie. Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto zajadać się bobem bez żadnych zahamowań!
Bób – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie
Bobem powinny zainteresować się przede wszystkim kobiety w ciąży i starające się o dziecko – to warzywo jest niezwykle bogate w kwas foliowy czyli składnik, który minimalizuje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Kwas foliowy pozytywnie wpływa także na układ nerwowy, chroni przed niedokrwistością i pomaga w odbudowie komórek. Regularne spożywanie bobu obniża poziom cholesterolu we krwi oraz wspomaga leczenie chorób związanych w krążeniem i ciśnieniem krwi. Zawarta w warzywie witamina K pozytywnie wpływa na krzepliwość krwi. Dodatkowo bób zawiera dużą ilość witamin z grupy B – to wszystko sprawia, że warzywem tym powinny zainteresować się osoby cierpiące na przewlekłą anemię oraz posiadające różne choroby układu krwionośnego. W bobie znajduje się również duża ilość witamin A, która odpowiada za kondycję włosów, skóry i paznokci, opóźnia procesy starzenia się oraz zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek i przebarwień skórnych.
Bób – jak go spożywać?
Młody bób możemy spożywać wraz z miękką skórką, w której znajduje się mnóstwo witamin i minerałów. Warzywo wcześniej należy podgotować – wystarczy wrzucić je do osolonej i lekko posłodzonej, gotującej się wody na czas od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od preferencji i grubości skórki. Bób świetnie sprawdzi się jako zdrowa i wyjątkowo pożywna przekąska, można go również dodawać do dań. Sałatka z bobu i fety doskonale zastąpi większy posiłek na kolację. Z bobu można przyrządzić również pyszne, wegetariańskie dania obiadowe, takie tak zielone smażone placuszki, kolety a la mielone lub dodać go do sosów i zapiekanek makaronowych, dań mięsnych i sycących zup.