Opieka nad maluszkiem

Parę różności

Rola rodziców jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych zadań w całym życiu człowieka. Mały człowiek wymaga stale naszej uwagi ponieważ sam nie jest w stanie zaspokoić żadnej ze swoich potrzeb. Dlatego też pomoc rodziców i czuła opieka są konieczne przez cały czas, nawet przy zasypianiu. W przypadku większych dzieci mogą one niektóre rzeczy robić samodzielnie a nawet czasami chcą pobyć same, na przykład podczas zabawy. Opieka nad maluszkiem jednak musi trwać przez cały czas i obejmować wszystkie aspekty jego życia.
Niezwykle ważnym zagadnieniem jest konieczność higieny i pielęgnacji dziecka. To bardzo ważne gdyż skóra maluszka jest bardzo delikatna a jego małe ciałko dopiero się rozwija i wymaga szczególnej troski. Dzidziuś jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany dlatego musimy unikać odparzeń, przesuszenia skóry dziecka czy niewłaściwej temperatury w jego otoczeniu. Obecnie mamy także dostęp do licznych produktów higienicznych i kosmetyków, które zdecydowanie ułatwiają dbałość o higienę i pielęgnację dziecka. Funkcjonuje także wiele niesprawdzonych informacji na temat właściwej pielęgnacji. Pielęgnacja małego dziecka fakty i mity to temat bardzo rozbudowany ale i ważny dla każdego rodzica.

Najważniejsze fakty o pielęgnacji

Maluszka musimy kąpać codziennie ponieważ jego skóra jest cieńsza niż u starszych dzieci a przy tym bardzo wrażliwa. Należy pamiętać aby robić to delikatnie ale i starannie.
Szczególną uwagę musimy poświęcić oczom dziecka – myjemy je od zewnątrz do wewnątrz przy pomocy zwilżonego wacika, w ten sposób unikniemy podrażnień. Każde oko dziecka myjemy osobnym wacikiem.
Po każdej kąpieli uważnie szczotkujemy i osuszamy włosy maluszka oraz skórę głowy. Możemy wykorzystać w tym celu miękką szczotkę, która zapewni dziecku masaż i lepsze ukrwienie skóry głowy.
Zwracamy szczególną uwagę na pielęgnację okolic intymnych dziecka, szczególnie po załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Właściwa pielęgnacja zapobiegnie odparzeniom i infekcjom bakteryjnym.

Popularne mity

Do najczęściej powielanych mitów na temat pielęgnacji dziecka należy ten o myciu dziecka zwykłym mydłem, którego używają także dorośli. Małemu dziecku zapewnić higienę odpowiednim mydłem, które nie podrażni jego skóry i właściwie ją nawilży.
Jeszcze niedawno uważano też, że nie należy moczyć kikuta pępowinowego ale dziś wiadomo, że dobrze przemyć to miejsce wodą.
Powszechnie uważa się też, że głowę dziecka należy myć codziennie jednak z uwagi na to, że skóra jest bardzo delikatna, nie powinno się używać szamponów każdego dnia. Skórę głowy można przemywać codziennie jednak szamponu używać rzadziej.

 

Parę różności
Stomatolog dziecięcy Kraków – wybierz dobrego profesjonalistę

Dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty to konieczność. Dzięki temu można zadbać o zdrowie i wygląd zębów, co ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi o estetykę. Warto wiedzieć, że stan dziąseł i zębów ma wpływ na cały organizm człowieka. Co jednak zrobić, gdy dziecko boi się …

Parę różności
Żywienie zwierząt hodowlanych.

Młóto to dodatek pokarmowy stosowany w żywieniu zwierząt hodowlanych – do niedawna mało znany i niedoceniany, jednak od jakiegoś czasu jest wprowadzany do ogólnego żywienia. Skład i charakterystyka. Jest to surowiec odpadowy browarniany, który powstaje w procesie produkcji piwa, jest bogaty w wodę – zawiera jej aż do 75%. Z …

Parę różności
Czas z dzieckiem – nie musi być nudny

Czas z dzieckiem Spędzanie czasu z dzieckiem nie musi, a nawet nie powinno być dla niego nudne. Warto zrobić wszystko, aby maluch mógł bawić się, ale jednocześnie uczyć. Taki czas jest wprost idealny, ponieważ dobrze wpływa na dziecko i jego rozwój. Co robić? Dzieci najchętniej bawią się na dworze. Wiadomo …