Jak w w okresie zimowym zwiększyć masę mięśniową

Ćwiczenia i ruch

Zima to najlepszy czas do budowania masy mięśniowej, ponieważ w tym czasie można schować swoje ciało. Chęć ukrycia go, wynika natomiast z konieczności przyjmowania większej ilości kilokalorii, za sprawą których rośnie muskulatura. Zwiększony bilans kaloryczny to jednak nie wszystko, co należy zrobić, aby zwiększyć swoją masę mięśniową. Jak zbudować muskulaturę w czasie zimy, na co zwrócić szczególną uwagę oraz po jakie wspomagacze sięgnąć, aby skrócić cały ten długotrwały proces? Wszystko to zostało opisane poniżej.

Trening czyni mistrza

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym elementem budowania masy mięśniowej, jest oczywiście sport. Osoby nieaktywne fizycznie nie są bowiem w stanie zbudować swojej wymarzonej sylwetki. Ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała lub trening na siłowni to zatem podstawa budowania muskulatury.
Specjaliści, czyli na przykład trener personalny, polecają w tym przypadku zwłaszcza intensywne treningi, polegające między innymi na podnoszeniu ciężarów, podnoszeniu się na drążku czy wykonywaniu pompek i przysiadów. Bardzo dobrym pomysłem jest też martwy ciąg, choć niektórzy nie są do niego przekonani.
Oczywiście inne ćwiczenia będą wykonywały osoby początkujące, a inne osoby bardziej zaawansowane. W obu przypadkach także intensywność oraz długość treningu będzie wyglądała trochę inaczej. Nie zmienia to jednak faktu, że w obu przypadkach najważniejsze są regularność oraz prawidłowa technika wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy trenera personalnego i kupić karnet na siłownię, aby ćwiczyć minimum trzy razy w tygodniu.
Ćwiczenia służą przede wszystkim do podniesienia kondycji człowieka oraz wskazania w organizmie kulturysty miejsca, gdzie powinna pojawić się pięknie zbudowana masa mięśniowa. Nie działają one jednak skutecznie, bez odpowiedniej diety oraz regeneracji organizmu.

Wpływ diety i suplementów na budowanie mięśni

Dieta to najważniejszy element budowania masy mięśniowej, ponieważ dostarcza budulca organizmowi, w postaci białka. Jak nie trudno się domyślić, powinno być go jak najwięcej w jadłospisie, obok zdrowych tłuszczy oraz węglowodanów. Osoby, które nie są w stanie przyjmować dużych ilości tego pożywienia, powinny rozważyć wizytę w sklepie ze sterydami oraz kupić pełnowartościowe odżywki białkowe. Dzięki temu nikt nie powinien mieć problemu ze zbudowaniem masy mięśniowej w krótkim czasie.
Dieta na masę mięśniową przewiduje dodatni bilans kaloryczny, który powinien być oparty o zdrowe produkty, witaminy i minerały oraz dużą ilość wody. Trening w tym przypadku odpowiada więc za rozłożenie nadmiaru uzyskanej masy, w odpowiednich miejscach, w ciele człowieka.
Najlepszymi produktami, w czasie budowania muskulatury, są przede wszystkim: produkty zbożowe, nabiał, owoce oraz warzywa. Kulturysta wystrzega się natomiast alkoholu, słodyczy, gotowych potraw ze sklepu, gazowanych napojów oraz tłustych czy słonych przekąsek. Wszystko to bowiem powoduje odkładanie się tłuszczów w organizmie, nie zaś budowanie wymarzonej masy mięśniowej.
Odpowiednia dieta, wraz z właściwą suplementacją, pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Z jednej strony oddziałują bowiem na wygląd sylwetki, np. zwiększając syntezę białek i tym samym powodując przyrost masy mięśniowej, a z drugiej podnoszą siłę i dodają człowiekowi witalności. Picie dużej ilości wody nawadnia natomiast organizm, co jest niezwykle ważne w życiu aktywnej fizycznie osoby.

Top3 suplementy na budowanie masy mięśniowej

Suplementy diety mają jedno główne zadanie, mianowicie uzupełniają braki w diecie człowieka. Mowa tu zwłaszcza o witaminach i minerałach, typu cynk, potas, magnes, żelazo, czy wszelkie witaminy: A, D, E, K, C itd. Z tego powodu każdy sportowiec powinien rozważyć odwiedzenie dietetyka, który zaplanuje zarówno odpowiednią dietę, jak i suplementację dla sportowca.
Suplementy diety posiadają jeszcze jedną ciekawą zaletę, idealną do budowania masy mięśniowej, o której mimo wszystko pamiętają nieliczni. Mowa tu oczywiście o podnoszeniu energii, witalności oraz kondycji. W związku z tym, wśród najczęściej wybieranych suplementów diety, znajdują się:

  • kreatyna, podnosząca energię oraz pozwalająca wykonywać więcej powtórzeń na siłowni. Zażywana prawidłowo wydłuża też czas trwania treningu, co przekłada się na jakość oraz wielkość zbudowanej masy mięśniowej,
  • teina, dzięki której człowiekowi łatwiej jest schudnąć oraz wykonywać intensywne ćwiczenia na siłowni,
  • ZMA, która wpływa pozytywnie zarówno na sen, czyli regenerację organizmu, jak i jakość treningów na siłowni.

Niezależnie od tego, które suplementy diety zacznie stosować sportowiec, wszystkie one pozytywnie wpływają na jego wygląd, zdrowie, a także samopoczucie. To z kolei może przełożyć się na sukces w sporcie.

Czy sterydy pomagają budować masę mięśniową?

Suplementy diety są łagodne i bezpieczne. Sportowcy, którzy jednak chcą zbudować wymarzoną sylwetkę w bardzo krótkim czasie, częściej decydują się na sterydy anaboliczno-androgenne. To one bowiem wpływają na organizm człowieka, przyspieszając syntezę białek, spalając tkankę tłuszczową oraz podnosząc siłę, co skutkuje bardzo szybkimi i imponującymi efektami, w trakcie cyklu na masę mięśniową.
Sterydy to obecnie najlepszy sposób na zbudowanie wymarzonej sylwetki, w niezwykle krótkim czasie. Przed rozpoczęciem ich zażywania, należy jednak skonsultować się ze specjalistą, znaleźć sprawdzone miejsce, oferujące tego typu środki oraz zapoznać się z zaleceniami producenta, dotyczącymi ich dawkowania, aby uniknąć wszelkich skutków ubocznych.
Steroidy są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych sportowców, ale nie wszystkie. Właśnie dlatego należy poznać dany środek, przed jego zastosowaniem. W tym celu warto poszukać informacji na jego temat, czyli przede wszystkim: na temat jego właściwości, dawkowania, efektów oraz skutków ubocznych, a także sposobu jego przyjmowania. Dzięki temu człowiek gwarantuje sobie jednocześnie bezpieczeństwo oraz skuteczność.

Rola regeneracji po treningu

Muskulatura rośnie wyłącznie poza siłownią. Jest to najważniejsza zasada, o której powinien pamiętać sportowiec. Właśnie dlatego mówi się, że budowanie masy mięśniowej składa się z trzech elementów: diety, treningu oraz regeneracji.
Odpoczynek to szerokie pojęcie, które może składać się z: leżenia przed telewizorem, siedzenia z książką w ręku, skorzystaniem z usług SPA, a nawet pójścia na profesjonalny masaż. Niezależnie od wybranej opcji, kroku tego nie można pomijać.
Bardzo istotny w czasie regeneracji jest również sen. Powinien on trwać nieprzerwanie przez minimum 8 godzin na dobę. Po pierwsze, ilość ta zapewnia odpowiednią energię na cały dzień, a po drugie pozytywnie wpływa na jakość masy mięśniowej, która ma czas na rozwój.
Na koniec warto też dodać, że uniknięcie kontuzji oraz przeciążenia jest możliwe, wyłącznie wtedy, gdy człowiek ćwiczy trzy razy w tygodniu, nie zaś codziennie.

Ćwiczenia i ruch
Trener Personalny Warszawa – Jak wybrać Najlepszego, na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego trenera personalnego w Warszawie może być kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w realizacji fitnessowych celów. Jednakże, z bogactwem ofert na rynku, może być trudno podjąć decyzję. W tym artykule przyjrzymy się, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru trenera personalnego oraz jak znaleźć najlepszego specjalistę dla siebie. Doświadczenie i …

Ćwiczenia i ruch
Pigułka wiedzy o e-sporcie. Czym jest i skąd jego popularność

W ostatnich latach e-sport przekształcił się z niszowej rozrywki w globalne zjawisko. Przyciąga obecnie miliony fanów i zawodników z całego świata. Czym dokładnie jest e-sport? Skąd bierze się jego rosnąca popularność? W tym artykule przyjrzymy się fenomenowi elektronicznych sportów. Czym jest e-sport? Zawody e-sportowe polegają na rywalizacji w grach komputerowych. …

Ćwiczenia i ruch
Rower elektryczny jako alternatywa dla samochodu w dużym mieście – poznaj korzyści!

Każde duże miasto boryka się dziś z problemem zatłoczonych ulic. Przemieszczanie się prywatnym autem w godzinach szczytu komunikacyjnego jest męczące i stresujące, a dotarcie na czas do pracy czy na uczelnię nierzadko bywa ogromnym wyzwaniem. W efekcie wiele osób zastanawia się, czy rowery elektryczne są w stanie efektywnie zastąpić samochód. …