Opieka nad maluszkiem

Parę różności

Rola rodziców jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych zadań w całym życiu człowieka. Mały człowiek wymaga stale naszej uwagi ponieważ sam nie jest w stanie zaspokoić żadnej ze swoich potrzeb. Dlatego też pomoc rodziców i czuła opieka są konieczne przez cały czas, nawet przy zasypianiu. W przypadku większych dzieci mogą one niektóre rzeczy robić samodzielnie a nawet czasami chcą pobyć same, na przykład podczas zabawy. Opieka nad maluszkiem jednak musi trwać przez cały czas i obejmować wszystkie aspekty jego życia.
Niezwykle ważnym zagadnieniem jest konieczność higieny i pielęgnacji dziecka. To bardzo ważne gdyż skóra maluszka jest bardzo delikatna a jego małe ciałko dopiero się rozwija i wymaga szczególnej troski. Dzidziuś jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany dlatego musimy unikać odparzeń, przesuszenia skóry dziecka czy niewłaściwej temperatury w jego otoczeniu. Obecnie mamy także dostęp do licznych produktów higienicznych i kosmetyków, które zdecydowanie ułatwiają dbałość o higienę i pielęgnację dziecka. Funkcjonuje także wiele niesprawdzonych informacji na temat właściwej pielęgnacji. Pielęgnacja małego dziecka fakty i mity to temat bardzo rozbudowany ale i ważny dla każdego rodzica.

Najważniejsze fakty o pielęgnacji

Maluszka musimy kąpać codziennie ponieważ jego skóra jest cieńsza niż u starszych dzieci a przy tym bardzo wrażliwa. Należy pamiętać aby robić to delikatnie ale i starannie.
Szczególną uwagę musimy poświęcić oczom dziecka – myjemy je od zewnątrz do wewnątrz przy pomocy zwilżonego wacika, w ten sposób unikniemy podrażnień. Każde oko dziecka myjemy osobnym wacikiem.
Po każdej kąpieli uważnie szczotkujemy i osuszamy włosy maluszka oraz skórę głowy. Możemy wykorzystać w tym celu miękką szczotkę, która zapewni dziecku masaż i lepsze ukrwienie skóry głowy.
Zwracamy szczególną uwagę na pielęgnację okolic intymnych dziecka, szczególnie po załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Właściwa pielęgnacja zapobiegnie odparzeniom i infekcjom bakteryjnym.

Popularne mity

Do najczęściej powielanych mitów na temat pielęgnacji dziecka należy ten o myciu dziecka zwykłym mydłem, którego używają także dorośli. Małemu dziecku zapewnić higienę odpowiednim mydłem, które nie podrażni jego skóry i właściwie ją nawilży.
Jeszcze niedawno uważano też, że nie należy moczyć kikuta pępowinowego ale dziś wiadomo, że dobrze przemyć to miejsce wodą.
Powszechnie uważa się też, że głowę dziecka należy myć codziennie jednak z uwagi na to, że skóra jest bardzo delikatna, nie powinno się używać szamponów każdego dnia. Skórę głowy można przemywać codziennie jednak szamponu używać rzadziej.

 

Parę różności
Jak zadbać o swoją pościel?

Jeśli chcesz zadbać o swoją pościel, skorzystaj z usługi w pralni chemicznej: pranie. Warszawa i inne duże jak również mniejsze miasta, zapewniają możliwość prania dużych gabarytów. W ten sposób szybko i bezproblemowo poradzisz sobie z przywróceniem czystości Twoim kołdrom, poduszkom i bieliźnie pościelowej. Kłopotliwe pranie pościeli w domu Większość pościeli …

Parę różności
Franczyza Tom Tailor – czy warto?

Tom Tailor (franczyza) to biznes, który pozwoli uszczęśliwiać swoich klientów luksusowym, wysokiej jakości towarem. Marka Tom Tailor to międzynarodowa, zintegrowana grupa lifestylowa, która w swojej ofercie posiada jedynie wysokiej jakości, modną odzież (tak zwaną casual) dla mężczyzn, kobiet w każdym wieku. Są w niej także odzież i dodatki dla dzieci …

Parę różności
Olej CBD: właściwości i działanie. Jak stosować?

Obecnie na polskim jak i zagranicznym rynku można spotkać naprawdę bardzo dużo różnego rodzaju olejków, których celem jest po prostu nic innego jak poprawa ludzkiego zdrowia. A nic nie jest ważniejsze od tego, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Jednak na pewno nie każdy wie, że coraz bardziej popularne stają się …